Ekrem İmamoğlu Açıklaması ’35 Simgesel Fayton Kalacak, Bunun Dışında Fayton Kalkıyor’

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Adalar’da simgesel 35 faytonun kalacağını, bunun dışında faytonun kalkacağını belirterek, “Toplu taşıma ve turistik amaçlı elektrikli araçlar ve elektrikli bisikletlerle daha çağdaş bir şekilde Adalar ulaşımını sürdüreceğiz.” dedi.

İmamoğlu, İstanbul Kongre Merkezi‘nde düzenlenen toplantıda, 6 aylık çalışma dönemini değerlendirdi.

Finansal alanda yaptıklarını anlatan İmamoğlu, göreve, vadesi geçmiş yaklaşık olarak 6 milyar liralık bir borcu teslim alarak başladıklarını söyledi. Sene sonuna kadar da 8 milyar liralık bütçe açığı bulunduğunu ifade eden İmamoğlu, “Yani işbaşı yaptığımız 26 Haziran’da, İBB’de toplamda 14 milyarlık bir kara delik devraldık. Biz, bu büyük krizi, bu devasa finansal açığı yönettik. Yönetmekle de kalmadık, 6 ayın sonunda vadesi geçmiş borçlarda neredeyse artış da olmadı.” diye konuştu.

Yaptıkları tasarruflara karşın pek çok durmuş yatırımı yeniden başlattıklarının altını çizen İmamoğlu, İBB’nin profesyonel kadrolarıyla piyasaya güven geldiğini aktardı.

İBB iştiraklerinin devlete olan vergi borçlarının büyük bölümünü ödeyip geri kalanını yapılandırdıklarını belirten İmamoğlu, “İGDAŞ hariç, iştiraklerimizde yaklaşık 500 milyonluk fark yarattık ve kara geçirdik. İGDAŞ ile birlikte 900 milyon lira gibi bir kar ile bu yılı kapatıyoruz.” dedi.

Ekrem İmamoğlu, toplu ulaşıma büyük önem verdiklerini ifade ederek, finansman yetersizliği nedeniyle çalışmaları duran metro hatlarını 371 milyon avroluk dış krediyle yeniden başlattıklarını kaydetti.

– Cemevlerinin statüsü meclise gelecek

İstanbul’da 30 Ağustos’tan itibaren hafta sonu ve resmi tatil günlerinde 24 saatlik kesintisiz ulaşım tarifesine başladıklarını hatırlatan İmamoğlu, 6 metro hattında da hafta sonu gece işletme uygulamasına geçtiklerini kaydetti.

Üniversite öğrencileri için yıllık 3 bin 200 lira eğitim yardımı, Halk Süt projesiyle 90 bin çocuğa aylık 8 litre süt desteği verdiklerini aktaran İmamoğlu, ayrıca söz verdiği 150 kreşten 11’inin temelini attıklarını kaydetti.

Kadın çalışan sayısını artırdıklarını belirten İmamoğlu, İSPARK’ta yeni işe alımların yüzde 50’sini kadınlardan yaptıklarını söyledi.

Cemevlerinin statüsünü İBB Meclisine getireceklerini aktaran İmamoğlu, “Cemevlerinin İstanbul’un tamamında ibadethane statüsüne kavuşturulması için adımlarımızı atıyoruz. Benim hayalimdeki İstanbul, hoşgörü ve barışla kenetlenmiş, bir arada yaşama sevinci ve huzuruna kavuşmuş bir İstanbul.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Otogarı’ndaki çalışmaların sürdüğünü kaydeden İmamoğlu, buranın bir inovasyon merkezine ve start-up hub’ına dönüştürülmesi için planlama çalışmalarına başladıklarını belirtti.

Onlarca uluslararası festival planladıklarını dile getiren İmamoğlu, bu amaçla İstanbul Turizm Platformu’nu da kurduklarını ve İstanbul’un dünyadan en çok yabancı ziyaretçi çeken ilk 3 şehirden birisi olacağını dile getirdi.

– “İş birliği protokolünden çekiliyoruz”

Konuşmasının sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İmamoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nın duyurusunu yaptığı Kanal İstanbul’la ilgili ÇED raporuna ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine şunları kaydetti:

“2018 yılında İBB olarak Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Ulaştırma Altyapı Bakanlığı ile bana göre usulüne uygun olmayan şekilde imzalanmış ya da imzalatılmış olan iş birliği protokolünden İBB olarak biz çekiliyoruz. Kararımız nettir, çekildiğimizi de yazılı şekilde bugün itibari ile her iki bakanlığı da iletmiş durumdayız.”

Protokolün yetkisiz imza ile yapıldığını öne süren İmamoğlu, konuyla ilgili çarşamba günü basın toplantısı düzenleyeceğini söyledi.

– 35 fayton kalacak

Büyükada’daki atların ruam hastalığı sebebiyle itlaf edilmesinin ardından faytonların kaldırılıp kaldırılmayacağı sorulan İmamoğlu, şunları aktardı:

“Ulaşım gelecek yaz sezonundan itibaren net olarak elektrikli lastikli araçlarla yapılacak. Yine turistik amaçlı yolculukla ilgili belirli güzergahlarda yine Ada yaşamına uygun yazlık tarzına uygun etrafı açık 2 kişilik 4 kişilik şeklinde, elektrikli araçlarla beraber bunun dünyada örnekleri var. Bu araştırmalarımız devam ediyor. 35 simgesel fayton kalacak, bunun dışında fayton kalkıyor. Net olarak kalkıyor. Toplu taşıma ve turistik amaçlı elektrikli araçlar ve elektrikli bisikletlerle daha çağdaş bir şekilde Adalar ulaşımını sürdüreceğiz. Biz oradaki yıllardır emek harcayan 3. nesil faytoncu mesleği yapan insanlarımızı asla yok saymıyoruz. Çarşamba günü Valimle beraber de toplantı yapıp bu süreci toparlamak niyetindeyiz.”

– “Süreci kaygıyla izliyorum”

Ekrem İmamoğlu, CHP eski milletvekili Sinan Aygün’ün rüşvet suçlamasında bulunduğu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a ve FETÖ üyeliğinden tutuklanan CHP’li Urla Belediye Başkanı Burak Oğuz’a desteğini dile getirerek, süreci kaygıyla izlediğini söyledi.

Urla Belediyesine kayyum ataması yapılmasını protesto ettiğini ifade eden İmamoğlu, “İnsanların eğer terörle ilişkisi var ise ve terörle ilgili bir süreç denetimine tabiyse, bu ne tesadüftür ki hep seçimden sonra oluyor. Seçimden önce bunların hiçbirisi ortaya çıkmıyor.” diye konuştu.

Toplantıya İBB üst yönetimi, daire başkanları ve iştiraklerin genel müdürleri de katıldı. Kaynak : AA

İBB Önünde Protesto Eylemi Yapan Hayvanseverler İmamoğlu İle Görüştü

Adalar’da ruam hastalığına yakalanan atların itlaf edilmesini protesto eden hayvanseverler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile görüştü.

Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde protesto gösterisi düzenleyen hayvanseverlerden 7 temsilci, İmamoğlu ile makam odasında bir araya geldi.

Protesto düzenleyen gruptan Zülal Kalkandelen, görüşmede, Adalar’da düzenlenen çalıştaya davet edilmediklerini belirterek, çalıştayın subjektif olduğunu düşündüklerini söyledi.

Hayvan canının kendileri için her şeyden önce geldiğini belirten Kalkandelen, “Biliyorum bu bir gelenek olmuş, alışkanlık olmuş, kimisi için Ada’nın simgesi olmuş. Doğru. Ama biz de diyoruz ki bazı simgeler, bazı gelenekler, zaman içerisinde değiştirilmeli. Çünkü, toplumlar ancak böyle uygarlaşabilir. Siz, göreve geldiğinizde, herkes için çok daha yaşanabilir bir kent vadettiniz. Hepimizde bir umut yarattınız. ‘Her şey daha iyi olacak.’ dediniz. Biz, hayvanlar için de iyi olacağını düşündük. Çünkü siz, hayvan hakları taahhütnamesini de imzaladınız. ‘Kaldıracağım.’ dediniz.” diye konuştu.

– “Bu insanlara ‘Burayı kapattık, hadi güle güle’ diyemeyiz”

Diğer aktivistlerin de görüşlerini açıklamasının ardından konuşan İmamoğlu, Kalkandelen’in, “subjektif çalıştay” eleştirisiyle ilgili olarak çağrıda bir eksiklik olabileceğini ifade etti.

Herkesi dinleme sorumluluklarını yerine getirdiklerini söyleyen İmamoğlu, şöyle devam etti:

“Orada bu işi yapan insanlar var, hayvanlar var. Onlar ne olacak? Bu, insani bir bakış. Biri çıkıp, ‘Beni, orada bu işi yapanlar ilgilendirmiyor.’ diyebilir ama beni ilgilendiriyor. Beni, herkes ilgilendiriyor. Yüzlerce insan ama doğru ama yanlış, bu işi orada yapıyor. Bir şekilde bu işe başlamışlar, başlatılmışlar. Kimisi, ‘Üçüncü nesildir bu işi yapıyorum.’ diyor. Biz, insani bir çözüm bulmak zorundayız. Bu benim işim. Biz, o insanlarla görüşüyoruz. Onların sorunlarını çözme noktasında her gün bir adım atıyoruz. Biz, bu insanlara ‘Burayı kapattık, hadi güle güle.’ diyemeyiz. Bir başka kaosu yaratırsınız. Bu, bizim sorumluluğumuzda. Bunu çözeceğiz.”

– “Sizi tümüyle mutlu edemeyebilirim”

Aktivistlerin seçim öncesi kendilerine atlı faytonların kaldırılacağı yönünde söz verildiği iddialarına ilişkin İmamoğlu, “Ne söylediğimi bir daha dinleyin. ‘Gelir gelmez kaldıracağım.’ diyen karşı taraf ama ben, ‘Gelir gelmez kaldıracağım.’ demedim. Ben, orada yapılan işin yüzde 90’ının da yanlış olduğunu tespit etmiş birisiyim.” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, “Ben burada, bunu bütünüyle çözecek hakim konumunda değilim.” diyerek, taşımacılıkla ilgili süreci elektrikli araçlarla çözmek için altyapı oluşturduklarını bildirdi.

Adalar’a yakıtlı araç sokmak istemediklerini vurgulayan İmamoğlu, “Arkadaşlarım, yaklaşık 2-2,5 aydır araç modelleriyle ilgileniyorlar. Sizi tümüyle mutlu edemeyebilirim. Tümüyle bu iş, İBB kontrolünde olacak. Bir şahsa ya da bir ahıra emanet değil. Veterinerine kadar bütün unsurlarıyla. Bu denetimli mekanizmanın alt yapısını arkadaşlarım oluşturuyorlar.” diye konuştu.

– “İsterseniz soğukta yatabilirsiniz”

Görüşmeye katılan aktivistlerden İlker İnmez, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İmamoğlu ile görüşmelerinin sonunda ortak bir karara varamadıklarını belirterek, eyleme devam edeceklerini söyledi.

İmamoğlu’nun kendilerine faytonların yüzde 90’lık kısmının kaldırılacağını bildirdiğini ifade eden İnmez, “Biz de bunun üzerine bir ya da iki atın olması mühim değil. Burada bir at bile çalıştırılıyorsa, kırbaçlanıyorsa ve öldürülüyorsa bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil. Biz bunu toptan bitirme yetkisinin İBB’de olduğunu biliyoruz. ‘Bu konuda karara varmamış olabilirsiniz, eylemin amacı sizin karara varma sürecinizi hızlandırmak.’ dedik. Ekrem Bey de ‘O da sizin takdiriniz. İsterseniz soğukta yatabilirsiniz.’ dedi. Maalesef bize böyle bir cümle kullandı.” şeklinde konuştu.

Kaynak : AA

İstanbul Valisi Yerlikaya Başkanlığındaki Toplantıda, Adalar’daki Atların Durumu Değerlendirildi

Adalar Kaymakamlığında gerçekleştirilen toplantıya, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan, Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül’ün yanı sıra Valilik ve İBB bürokratları katıldı.

Yaklaşık 1,5 saat süren toplantıda, İl Mahalli Çevre Kurulunda alınan kararlar ve yapılan çalışmalar değerlendirildi.

– Kurulda alınan kararlar

Vali Yerlikaya, geçtiğimiz cuma gerçekleştirilen İl Mahalli Çevre Kurulunda alınan kararları şöyle sıralamıştı:

“Adalar’daki tüm atların ruam hastalığı test sürecinin tamamlanabilmesi için faytonlara at koşulmasının insan, hayvan ve çevre sağlığı yönünden 3 ay süre ile durdurulmasına, faytonlara at koşulmasının 3 ay süre ile durdurulması nedeniyle toplu taşıma hizmetlerinin aksamaması için İstanbul Büyükşehir Belediyesince gerekli tedbirlerin alınmasına, (Ruam hastalığına sebep olan en büyük etkenlerin başında; gerekli hijyen şartlarını taşımayan, izinsiz, ruhsatsız yapılmış, hayvanların sağlıklı yaşam ve dengeli beslenmelerine yeterli olmayan ahırlar gelmektedir) izinsiz yapıldığı tespit edilen ahırların tamamının derhal yıkılmasına, Adalar ilçemize ivedi olarak karantina ahırı kazandırılmasına, ruam hastalığı nedeniyle, Adalar İlçe Hayvan Sağlığı Zabıtası komisyonu kararı gereğince, tek tırnaklı hayvanların ilçeye giriş ve çıkışlarının yasaklanmasına, yapılan taramada hastalıklı çıkan ve itlaf edilen atların sahipleri hakkında insan, hayvan ve çevre sağlığını tehlikeye atmaktan suç duyurusunda bulunulmasına, İSPARK ahırlarının, faytonların, durakların ve fayton güzergahlarının temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerinin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Adalar Belediye Başkanlığı tarafından 3 gün ara ile 3 ay süre zarfında periyodik olarak yapılmasına, uygun şartları taşımayan hayvan barınaklarında, açık alanlarda ve orman alanlarında başıboş dolaşan hayvan sahiplerine, 5996 ve 5199 sayılı kanunlar çerçevesinde idari para cezalarının uygulanmasına, faytonlarda çalışan sürücü, seyis, at sahipleri ve yakınlarının sağlık taramalarının İl ve İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılmasına, İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü Anadolu Yakası Milli Emlak Daire Başkanlığınca, Adalar ilçesinde atların barındığı alanların mülkiyet durumlarının tespiti ve tahliye işlemlerinin yürütülmesine, hayvanların barındığı yerlerden kaynaklanan katı ve sıvı atıkların depolama koşullarının atık yönetimi yönetmeliği ve koku emisyonlarının kontrolü yönetmeliğine uygun hale getirilmesi için bu yapıların sahiplerine 2872 sayılı Çevre Kanunu uyarınca süre verilerek, önlem aldırılmasına oy birliğiyle karar verildi.”

Kaynak : AA