Hayvanseverlerin Fayton Protestosu İBB Karşısındaki Parkta Sürüyor

Hayvan hakları savunucularının, Büyükada‘da faytonlara koşulan 81 atın ruam hastalığı sebebiyle itlaf edilmesi üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önünde başlattığı protesto, belediyenin karşısındaki Saraçhane Parkı’nda devam ediyor.

Saraçhane Parkı’nda nöbet çadırı kuran hayvanseverler, “Sembolik başkan, sembolik yaşam, yüzde 100 ölüm”, “Yaşam nöbeti 3. gününde” şeklinde pankartlar açarak çeşitli sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan Viyan Kınalı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile dün akşam fayton sorunuyla ilgili görüştüklerini söyledi.

Kınalı, Ekrem İmamoğlu‘nun beklenen açıklamayı yapamadığını ifade ederek, “Ne yazık ki İmamoğlu’nun, fayton sorununu bütünüyle kavramaktan uzak olduğunu gördük. Seçim öncesi hayvan haklarının yanında olduğunu ifade etmesine rağmen bugün insan odaklı düşündüğünü belirtti. Faytonları tamamen kaldırmayı değil, yüzde 10’unun kalmasını düşündüklerini tekrar dile getirdi.” diye konuştu.

Adalar’da doğalarına aykırı biçimde yaşayan 1800 at olduğunu aktaran Kınalı, şöyle devam etti:

“İmamoğlu’nun ifade ettiği orana göre 200 at nostaljik koşullarda sömürülmeye devam edecek. Yani İmamoğlu görüşmesinden hak değil, rant çıkmıştır. Bu refahçı uygulamalar atlar için bir anlam ifade etmemektedir. Bu talihsiz 200 at neye göre seçilecek? Faytonlardan kurtarılan atlar nerede, nasıl yaşayacaklar? Kendisine sorduğumuz bu sorular cevapsız kalmıştır. Bizim talebimiz acil şekilde yaşam savunucularının katıldığı bir çalışma grubu oluşturulması ve kurtarılan atların özgür bir şekilde yaşayacağı barınakların tesisinin sağlanmasıdır. Adalar’ın ve atların ihtiyacı olan sembolik veya nostaljik bir sömürü biçimi değil, hayvanların ve insanların özgür bir şekilde yaşayacağı koşulların sağlanmasıdır. Sembolik bir şey isteniyorsa bu fayton uygulamasının devamı değil, heykel veya anıt dikilmesi olmalıdır.”

– “Bu çirkin fayton politikasını bitirmek İmamoğlu’nun elindedir”

Kınalı, “Görüşmemizde İmamoğlu Adalar’da faytonları savunan insanlar olduğunu da belirtmiştir.” diyerek, Adalar’da yaşayan insanların da fayton politikaları sonucu salgın hastalık riskiyle karşı karşıya kaldığını aktardı.

Ada halkının çoğunun faytonların kalkmasını istediğini vurgulayan Kınalı, “Faytonlara karşı olanlar yoğun şekilde tehditler almakta ve güvenliklerinden endişe duymaktadır. İmamoğlu’nun yanar döner politikası sonucu bu insanlar adada hakim olan iç savaş atmosferi içinde yaşamak zorunda kaldıklarını bizlere iletmişlerdir.” dedi.

Viyan Kınalı, sadece atların değil, Adalar halkının çoğunun da İmamoğlu’ndan özgür yaşam koşulları talep ettiğini aktararak, şunları kaydetti:

“Bu çirkin fayton politikasını bitirmek İmamoğlu’nun elindedir. Seçim öncesi kitlelerin umudu olarak çıkan İmamoğlu, bugün gerekli adımları atarak Adalar’daki hayvanlar ve insanların yanında yer alabilir. İmamoğlu’nun bu adımı atacak cesareti kendisinde bulmasını, rant değil hak odaklı hareket etmesini tüm İstanbul halkı beklemektedir. Bizler direnişimizin üçüncü gününde ilk günde dediğimiz gibi atlar kölelikten kurtulana dek yaşam nöbetimizi tüm kamuoyuna yeniden duyuruyoruz. Ekrem İmamoğlu‘nun ‘sembolik işkence’ önerisini hiç duyulmamış sayıyoruz.”

Saraçhane Parkı’na çadır kuran hayvan hakları savunucularının bekleyişi devam ediyor. Kaynak : AA

İstanbul Valisi Yerlikaya, Faytoncular Odası Başkanı Ve Yönetim Kurulu Üyelerini Kabul Etti

Alınan bilgiye göre, toplantıda, Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir, İBB Başkan Danışmanı Tonguç Çoban ve faytoncular yer aldı.

Toplantıya, İstanbul Motorsuz Kara Nakil Vasıtaları Esnaf Odasından Faytoncular Odası Başkanı Hıdır Ünal, Büyükada Amiri Nihat Dursun, yönetim kurulu üyeleri İsrafil Korkmaz, Nedim Caner, Fikret Gedik, Koray Kayaoğlu ve Sinan Kılıç da katıldı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya başkanlığında dün de Adalar Kaymakamlığında gerçekleştirilen toplantıda, Adalar’daki hastalıklı atların itlaf edilmesi, alınan önlemler ve süreç değerlendirilmişti.

Kaynak : AA

14:49 – ‘Ruam’ Ada Esnafını Olumsuz Etkiledi – İstanbul / Adalar

LALE BİLDİRİCİ BÜYÜKKARAKAYA – Adalar’da 105 atta ruam hastalığı çıkmasının ardından, sokakları sessizliğe bürünen Ada’ya gelen turist sayısının yarı yarıya gerilediği bildirildi.

Ahırlarda yetkililer tarafından temizlik, tarama ve dezenfeksiyon çalışmaları sürerken, faytoncuların da bekleyişleri sürüyor. Yılbaşı öncesi müşteri yoğunluğu bekleyen esnaf ve otel sahipleri ise rezervasyonların düşüklüğünden ve müşteri azlığından şikayet ediyor.

AA muhabirine bilgi veren Büyükada Princess Hotel yetkilisi Sinem Tuncay, ruam hastalığı nedeniyle Büyükada‘ya yerli ve yabancı turistin gelmediğini anlattı.

Tuncay, şöyle konuştu:

“Havalar kötü bir de üstüne ruam hastalığı eklenince Ada’da in cin top oynuyor. Rezervasyon için otelimizi aradıklarında, müşteriler hastalıkla ilgili soru soruyorlar. ‘Ruam hastalığı geçer mi? Bulaşıcı mı? Gerçekten çok mu kötü durum?’ sorularına maruz kalıyoruz. Hastalığın havadan geçmediği bilgisini veriyoruz. Çok büyük bir karantina söz konusu değil. Atların bakımı ve aşıları olduğu sürece sıkıntı yok. Adalar her mevsimde güzel ve misafirlerimizi bekliyoruz.”

Ada sakini Sevtap Güngör de 26 yıllık Adalı olduğunu belirterek, “Atlara iyi bakılması ve sağlık kontrolünün yapılması gerekiyor.” dedi.

Tiara Oteli sahibi Birsen Pekin ise 1995 yılından beri Ada’da yaşadığını dile getirerek şunları kaydetti:

“İnsanlar korkuyorlar ve Ada’ya gelmek istemiyorlar. Ruam insanlara da geçen bir hastalık. Herhangi insan vakasıyla karşılaşmadık ama 100’ün üzerinde at maalesef öldü. Rezervasyonların iptal edildiğini söyleyebiliriz. Gördüğünüz gibi sokaklar bomboş. Arap turist yok, rehberler getirmiyor. Suudi Arabistan’daki gazeteler de yazmıştır bu durumu. Sokaklarda bir Allah‘ın kulu yok. Yılbaşı için rezervasyonları olan bazı otellerin tamamına yakını ise iptal oldu.”

– “Turist sayısında yüzde 50 azalma oldu”

Rehber Tarık Erdem, Büyükada‘ya gelen turistlerin ruam hastalığıyla sorular sorduğunu ve gelmek isteyen turist sayısında azalma olduğuna dikkati çekerek, “Turistlerin sayısında azalma oldu. Turist sayımızda yüzde 50’lik bir düşüş var. Turistler hastalıkla ilgili de çok soru da soruyorlar. Bunun açıklamasını yapıyoruz.” dedi. Kaynak : AA