Şimdi ne yapacağız bu atları? Faytonlar kaldırıldı ama tartışma bitmiyor

Faytona bağlı bir atın yerde yatan cansız bedeni, artık neredeyse sosyal medyamızın olmazsa olmazlarındandı. Bu görüntüler ‘Faytona Binme-Atlar Ölüyor’ kampanyasının da çıkış noktası oldu. Aralarında ünlü isimlerin de olduğu 700 bini aşkın kişinin imzasıyla destek verip büyüttüğü kampanya, sonunda hedefine ulaştı. Perşembe günü İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nin oybirliğiyle aldığı karara göre Adalar’da fayton devri kapandı. Karar, fayton başına 300 bin, at başına da 4 bin lira ödenerek faytonlara el konmasını öngörüyor.
Ancak her şey bitmiş görünmüyor. Adalar’da yaşayanların önemli bölümü geçen yılın son ayında atlarda ruam hastalığı görülmesi nedeniyle alınan karantina kararına ve faytonların kaldırılmak istenmesine karşı çıkıyor. Öfkeliler; kamu yöneticilerinin yetkilerini aşarak suç işlediğini düşünüyorlar. Kararın atları mağdur edip ölümlerine yol açacağını ve bu kararın Adalar’ın imara açılmasının ilk adımı olacağını söylüyorlar. İşin teknik yanı da tartışmalı: “Atlar coğrafi özelliği nedeniyle Adalar’da yaşayamaz” diyen de var, “Bu atların doğası artık insanlarla birlikte, başka türlü yaşama şansı yok” diyen de. Karşı fikirleri bir araya getirdik.

Şimdi ne yapacağız bu atları Faytonlar kaldırıldı ama tartışma bitmiyor

Hayatımızdan çıktıkça tükeniyorlar
(Erdoğan Ber – Veteriner hekim)
İBB Meclisi’nin böyle bir kararı, üstelik oybirliğiyle almış olması çok ama çok üzücü. Konu çok yüzeysel ve basit ele alınıyor. Yabani ve evcilleştirilmiş olarak iki tür at var. Evcilleşmiş bu hayvanların yabanda hiç şansı yok, zaten böyle bir yaban hayatı da yok. İnsanlar her yerde. TÜİK’in 2018 rakamlarına göre de son 20 yılda 300 bin olan at sayısı 110 binin altına düşmüş. Bunun nedeni, atın yerini araçların alması ve yabandakilerin yaşayamaması. Şimdi Adalar’da olan da bu. Hayvan refahına uygun olarak birlikte yaşamayı sürdürebilseydik, hatta Adalar gibi atların sağlıklı biçimde hayatını sürdürebileceği altı-yedi yer daha olsaydı sayıları azalmaz, artardı. Yasal zorunluluklarını yerine getirmeyen kamu otoritesi biraz da bilerek kaosa neden oldu ve sonuçları ne Adalar ne de atlar için iyi olacak bir karara imza attı. Ama bence bu iş burada bitmedi.
Hizmet hayvanı değil demek, atı at olmaktan çıkarır
(Emin Mahir Başdoğan – İstanbul Adaları Kültür
ve Tabiat Varlıkları Koruma Derneği at yetkilisi)
Atlar İstanbul’un diğer semtlerinde ya da Türkiye’nin başka illerinde de hayatımızdan böyle kara propagandayla çıkarıldı. Bu atlar için bundan sonra ne doğal yaşama alanı ne de yaşama şansı var. Türkiye’de 1970’te 1 milyon 200 bin olan at sayısı bugün 100 bin. Bunun nedeni faytona koşmak ya da binmek değil, hayatımızdan çıkarılması. Bugünkü atlar doğa hayvanı değil, hizmet hayvanı. Üstelik mükemmel ve çok kullanışlı bir hizmet hayvanı… Bunun böyle olmadığını düşünmek, atı at olmaktan çıkarıyor. İBB fayton başına atlarla birlikte yaklaşık 350 bin liralık ‘rüşvet’ teklif ederek toplamda 100 milyon liralık harcamadan bahsediyor. O kadar manasız bir harcama ki! O 100 milyon lirayla Adalar da atlar da çiçek gibi olur oysa. Bizim vergilerimizden alınan bir para bu. Hakkımı asla helal etmeyeceğim. Adalar’ı yıllardır sit statüsü koruyor ve buna göre buranın resmi ulaşım aracı fayton. Şu anda kanunsuz bir iş yapılıyor, sonuna kadar takipçisi olacağız, atlar Adalar’dan çıkmayacak!

Şimdi ne yapacağız bu atları Faytonlar kaldırıldı ama tartışma bitmiyor

Bütün yetkililer suç işledi
(Siren İdemen – Adalar Demokrasi Meclisi üyesi)
Hayatını Heybeliada’da geçirmiş biri olarak atına kötü davranan, sevmeyen bir faytoncu görmedim. Olan şey, büyük denetimsizlik… Şu ana kadar tek bir uzman veteriner yoktu Adalar’da. Atlar için koşulların berbat hale gelmesinin sorumlusu, üzerine düşeni yapmayan yetkililer. Şimdi de yasaklayarak suç işliyorlar. Her şey oldubittiye getirildi ve büyük bir hoyratlıkla yapıldı. Hayvan hakları da maalesef buna çok güzel bir fon oluşturdu. Öncesi, sonrası ve sorumluluklar tartışılmadan, çok acımasızca yapıldı her şey. Şu anda bir şey talep edilecek bir merci de yok. Sorunu çözecek olanlar, aynı zamanda bu olayın failleri. Madem yetkililer bundan sonra sorumlulukları üstlenecek, o zaman Adalar’daki boş alanlar atlara tahsis edilsin, gözümüzün önünde bakılsınlar.
Bundan sonraki süreci izleyeceğiz
(Elif Ertürk – ‘Faytona Binme-Atlar Ölüyor Platformu’ kurucusu)
Kampanya altı yıl önce başladı. Atların çektiği zulmü anlatmak için çok emek harcadık. Sonuca ulaşmak çok mutluluk verici. Binlerce atın hayatı kurtuldu. Mevcut atların bundan sonraki yaşamının teminat altına alınması da bizim için önemli. Sürecin sivil toplum örgütleriyle birlikte yürütülmesini istiyoruz, bunun da takipçisi olacağız.
Asıl iş şimdi başlıyor
(Prof. Dr. Ebru Yalçın – Uludağ Üniv. Veterinerlik Fak. Öğr. Üyesi)
Adalar’ın yokuşlu yapısı atların doğasına uygun değil. Alınan önlemlere, konulan kurallara uyulmayacağını da gördük. Çok zalimce çalıştırılıyorlardı. Karar atlar için son derece doğru. Şimdi önemli olan, bundan sonra ne olacağı… Bu hayvanların birtakım destekler olmadan doğada kalmaları güç. Hayvanseverlerin de kamunun da işi bundan sonra başlıyor. Onların sağlık ve refahı düşünülerek hareket edilmesi gerek. Bu da aynı zamanda onların bir yere kapatılmaması demek.

Şimdi ne yapacağız bu atları Faytonlar kaldırıldı ama tartışma bitmiyor

Şimdi
ne olacak?
İBB Sözcüsü Murat Ongun son durumu şöyle açıkladı: “Adalar’da 277 tescilli fayton plakasının 300’er binden, fayton başına 6 atın da 4’er binden İBB’ce satın alınması ve ulaşımın elektrikli araçla yapılması UKOME’de kararlaştırılmıştır. Atlar veteriner kontrolünde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın doğal yaşam alanlarına bırakılacak.”
Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül ne demişti?
-Atlar tahliye sonrası özel bir yere alınacak. Vermek istemeyen at sahipleri bakıma devam edebilecek. Kaçak ahırlar yıkılacak.
-Adalar’da elektrikli ulaşım sistemine geçilecek. Sistemi Büyükşehir işletecek. Oluşacak yeni istihdam imkânı varsa adadaki insanlar tercih edilecek. Toplu taşıma araçları 14-15 kişilik olabilir. Sayıları 20 tane olabilir.
– Bir de daha az yolcu alan tur araçları olacak. Akülü araçlarsa toplanacak. Elektrikli araç yükünden kurtulmuş olacağız.
-Adalar’da atı tamamen yasaklıyoruz bakış açısında değiliz. İsteyen atına bakabilir, bakmayabilir ya da başka bir proje geliştirebilir.

‘Fayton Atlarının Egzersiz İhtiyacı Olacak’

İstanbul Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, Adalar’daki fayton atlarının uzun zaman ahırda tutulmasının egzersiz ihtiyacını ortaya çıkaracağını belirterek, egzersiz yapamayan atların bir süre sonra kas ve iskelet sistemlerinde sorunlar yaşanacağını, o nedenle yapılacak testlerin süresi içinde sonuçlandırılması ve atların akıbetinin belli olmasının şart olduğunu bildirdi.

İstanbul Valiliği tarafından Adalar’da uygulamaya konan üç aylık fayton yasağı, başta hayvanseverler olmak üzere toplumun geniş bir kesiminde memnuniyet sağlarken, dikkat edilmesi gereken yeni durumları da gündeme taşıdı.

Kararı hem atlar hem de insanlar açısından olumlu karşılayan İstanbul Veteriner Hekimler Odası, yeni dönemde özen gösterilmesi gereken noktalara dikkati çekerek uyarılarda bulundu.

İstanbul Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Prof. Dr. Arslan, yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşık 1500 atın yaşadığı Adalar’da kapalı alanların az olduğunu, altyapısı iyi olmayan bu barınaklarda atların birbirine çok yakın şekilde kalacağını belirtti.

Bu kalabalık ortamda, hasta hayvan varsa hastalığın hızlı bir şekilde diğer hayvanlara da bulaşacağını ifade eden Arslan, o nedenle atların sürekli gözetim altında tutulması, tüm hayvanlardan kan alınarak hastalık açısından test yapılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Bugüne kadar sürekli çalışan, harekete alışık bu hayvanların uzun zaman ahırda tutulmasının egzersiz ihtiyacını ortaya çıkaracağını aktaran Prof. Dr. Arslan, “Egzersiz yapamayan atların bir süre sonra kas ve iskelet sistemlerinde sorunlar yaşanacaktır. O nedenle yapılacak testlerin süresi içinde sonuçlandırılması ve atların akıbetinin belli olması şarttır.” ifadelerini kullandı.

Minimum üç ay boyunca çalışmayacak olan fayton atlarının en can alıcı sorunlarından birinin de beslenme konusu olacağını belirten Prof. Dr. Arslan, atların günlük kaba ve konsantre yem tüketiminin canlı ağırlığının yüzde 2,5’i olduğunu anlattı.

Prof. Dr. Murat Arslan, çalışırken bile beslenmelerine yeterli özen gösterilmeyen bu hayvanların çalışmadıkları süre içerisinde yem ihtiyaçlarının karşılanmasının şüpheli olduğuna dikkat çekti.

At sahiplerinin bu dönemde kazanç elde edemeyeceklerini hatırlatan Arslan, yetkililerin atların günlük yem tüketimini esas alarak gerekirse destek olmalarının, hayvan refahı açısından insani bir yaklaşım olacağını kaydetti.

Kaynak : AA

Adalar’da ‘Ruam’ Hastalığı Sağlık Taraması Yeniden Başladı

İstanbul Valiliği İl Mahalle Çevre Kurulu kararı gereği ruam hastalığıyla ilgili at sahipleri, seyisler, sürücüler ve ailelerine yönelik sağlık taramaları yeniden başladı.

Büyükada’daki İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İSPARK fayton alanındaki kontrol merkezi idari binasında ilçe sağlık ekiplerince sağlık taraması için birim oluşturuldu.

Öncelikle Adalar Kaymakamlığının suç duyurusunda bulunduğu 64 kişinin sağlık taramasından geçirileceği belirtilirken, polis ekiplerinin çevrede aldığı geniş güvenlik tedbirleri dikkat çekti.

Öte yandan Adalar’daki 1282 atın ruam taraması bitirildi.

Veteriner hekimlerin periyodik olarak atların “ruam” hastalığıyla ilgili sağlık taramalarının 3 ay daha devam edeceği kaydedildi.

20 bin metrekarelik 140 ahırın bulunduğu İSPARK fayton alanında İSTAÇ ekiplerinin temizlik çalışmaları da sürüyor. Kaynak : AA

20:46 – Adalar’da Fayton Plakaları İBB’ye Geçti – İstanbul / Adalar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisinin Ocak ayı ilk toplantısında, Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün teklifi üzerine ilgili komisyona gönderilen Adalar’da toplu taşımacılıkta kullanılan at ve araçlarıyla ilgili rapor gündeme geldi. İBB Meclisi Hukuk, Plan ve Bütçe, Tarım Orman Hayvancılık ve Su Ürünleri komisyonlarının ortak raporu olarak Meclise sunulan teklif, oy birliğiyle kabul edildi.

Rapora göre İBB, Adalar’da bulunan 277 tescilli fayton plakasının her birine 250 bin lira ödeyerek alacaktı. Meclis’te teklif görüşülürken tutarın plaka başına 300 bin liraya yükseltilmesi teklif edildi. 300 bin liralık teklif oy birliğiyle onaylandı. Rapor, ayrıca atların adedinin 4 bin TL bedelle (fayton başına en fazla 6 at) Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü tarafından satın alınması ve ulaşım hizmetinin UKOME tarafından belirlenecek sayıdaki elektrikli araçla yapılmasını kapsıyor. Kaynak : İHA