Hayvanseverlerin Fayton Protestosu İBB Karşısındaki Parkta Sürüyor

Hayvan hakları savunucularının, Büyükada‘da faytonlara koşulan 81 atın ruam hastalığı sebebiyle itlaf edilmesi üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önünde başlattığı protesto, belediyenin karşısındaki Saraçhane Parkı’nda devam ediyor.

Saraçhane Parkı’nda nöbet çadırı kuran hayvanseverler, “Sembolik başkan, sembolik yaşam, yüzde 100 ölüm”, “Yaşam nöbeti 3. gününde” şeklinde pankartlar açarak çeşitli sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan Viyan Kınalı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile dün akşam fayton sorunuyla ilgili görüştüklerini söyledi.

Kınalı, Ekrem İmamoğlu‘nun beklenen açıklamayı yapamadığını ifade ederek, “Ne yazık ki İmamoğlu’nun, fayton sorununu bütünüyle kavramaktan uzak olduğunu gördük. Seçim öncesi hayvan haklarının yanında olduğunu ifade etmesine rağmen bugün insan odaklı düşündüğünü belirtti. Faytonları tamamen kaldırmayı değil, yüzde 10’unun kalmasını düşündüklerini tekrar dile getirdi.” diye konuştu.

Adalar’da doğalarına aykırı biçimde yaşayan 1800 at olduğunu aktaran Kınalı, şöyle devam etti:

“İmamoğlu’nun ifade ettiği orana göre 200 at nostaljik koşullarda sömürülmeye devam edecek. Yani İmamoğlu görüşmesinden hak değil, rant çıkmıştır. Bu refahçı uygulamalar atlar için bir anlam ifade etmemektedir. Bu talihsiz 200 at neye göre seçilecek? Faytonlardan kurtarılan atlar nerede, nasıl yaşayacaklar? Kendisine sorduğumuz bu sorular cevapsız kalmıştır. Bizim talebimiz acil şekilde yaşam savunucularının katıldığı bir çalışma grubu oluşturulması ve kurtarılan atların özgür bir şekilde yaşayacağı barınakların tesisinin sağlanmasıdır. Adalar’ın ve atların ihtiyacı olan sembolik veya nostaljik bir sömürü biçimi değil, hayvanların ve insanların özgür bir şekilde yaşayacağı koşulların sağlanmasıdır. Sembolik bir şey isteniyorsa bu fayton uygulamasının devamı değil, heykel veya anıt dikilmesi olmalıdır.”

– “Bu çirkin fayton politikasını bitirmek İmamoğlu’nun elindedir”

Kınalı, “Görüşmemizde İmamoğlu Adalar’da faytonları savunan insanlar olduğunu da belirtmiştir.” diyerek, Adalar’da yaşayan insanların da fayton politikaları sonucu salgın hastalık riskiyle karşı karşıya kaldığını aktardı.

Ada halkının çoğunun faytonların kalkmasını istediğini vurgulayan Kınalı, “Faytonlara karşı olanlar yoğun şekilde tehditler almakta ve güvenliklerinden endişe duymaktadır. İmamoğlu’nun yanar döner politikası sonucu bu insanlar adada hakim olan iç savaş atmosferi içinde yaşamak zorunda kaldıklarını bizlere iletmişlerdir.” dedi.

Viyan Kınalı, sadece atların değil, Adalar halkının çoğunun da İmamoğlu’ndan özgür yaşam koşulları talep ettiğini aktararak, şunları kaydetti:

“Bu çirkin fayton politikasını bitirmek İmamoğlu’nun elindedir. Seçim öncesi kitlelerin umudu olarak çıkan İmamoğlu, bugün gerekli adımları atarak Adalar’daki hayvanlar ve insanların yanında yer alabilir. İmamoğlu’nun bu adımı atacak cesareti kendisinde bulmasını, rant değil hak odaklı hareket etmesini tüm İstanbul halkı beklemektedir. Bizler direnişimizin üçüncü gününde ilk günde dediğimiz gibi atlar kölelikten kurtulana dek yaşam nöbetimizi tüm kamuoyuna yeniden duyuruyoruz. Ekrem İmamoğlu‘nun ‘sembolik işkence’ önerisini hiç duyulmamış sayıyoruz.”

Saraçhane Parkı’na çadır kuran hayvan hakları savunucularının bekleyişi devam ediyor. Kaynak : AA

İBB Önünde Protesto Eylemi Yapan Hayvanseverler İmamoğlu İle Görüştü

Adalar’da ruam hastalığına yakalanan atların itlaf edilmesini protesto eden hayvanseverler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile görüştü.

Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde protesto gösterisi düzenleyen hayvanseverlerden 7 temsilci, İmamoğlu ile makam odasında bir araya geldi.

Protesto düzenleyen gruptan Zülal Kalkandelen, görüşmede, Adalar’da düzenlenen çalıştaya davet edilmediklerini belirterek, çalıştayın subjektif olduğunu düşündüklerini söyledi.

Hayvan canının kendileri için her şeyden önce geldiğini belirten Kalkandelen, “Biliyorum bu bir gelenek olmuş, alışkanlık olmuş, kimisi için Ada’nın simgesi olmuş. Doğru. Ama biz de diyoruz ki bazı simgeler, bazı gelenekler, zaman içerisinde değiştirilmeli. Çünkü, toplumlar ancak böyle uygarlaşabilir. Siz, göreve geldiğinizde, herkes için çok daha yaşanabilir bir kent vadettiniz. Hepimizde bir umut yarattınız. ‘Her şey daha iyi olacak.’ dediniz. Biz, hayvanlar için de iyi olacağını düşündük. Çünkü siz, hayvan hakları taahhütnamesini de imzaladınız. ‘Kaldıracağım.’ dediniz.” diye konuştu.

– “Bu insanlara ‘Burayı kapattık, hadi güle güle’ diyemeyiz”

Diğer aktivistlerin de görüşlerini açıklamasının ardından konuşan İmamoğlu, Kalkandelen’in, “subjektif çalıştay” eleştirisiyle ilgili olarak çağrıda bir eksiklik olabileceğini ifade etti.

Herkesi dinleme sorumluluklarını yerine getirdiklerini söyleyen İmamoğlu, şöyle devam etti:

“Orada bu işi yapan insanlar var, hayvanlar var. Onlar ne olacak? Bu, insani bir bakış. Biri çıkıp, ‘Beni, orada bu işi yapanlar ilgilendirmiyor.’ diyebilir ama beni ilgilendiriyor. Beni, herkes ilgilendiriyor. Yüzlerce insan ama doğru ama yanlış, bu işi orada yapıyor. Bir şekilde bu işe başlamışlar, başlatılmışlar. Kimisi, ‘Üçüncü nesildir bu işi yapıyorum.’ diyor. Biz, insani bir çözüm bulmak zorundayız. Bu benim işim. Biz, o insanlarla görüşüyoruz. Onların sorunlarını çözme noktasında her gün bir adım atıyoruz. Biz, bu insanlara ‘Burayı kapattık, hadi güle güle.’ diyemeyiz. Bir başka kaosu yaratırsınız. Bu, bizim sorumluluğumuzda. Bunu çözeceğiz.”

– “Sizi tümüyle mutlu edemeyebilirim”

Aktivistlerin seçim öncesi kendilerine atlı faytonların kaldırılacağı yönünde söz verildiği iddialarına ilişkin İmamoğlu, “Ne söylediğimi bir daha dinleyin. ‘Gelir gelmez kaldıracağım.’ diyen karşı taraf ama ben, ‘Gelir gelmez kaldıracağım.’ demedim. Ben, orada yapılan işin yüzde 90’ının da yanlış olduğunu tespit etmiş birisiyim.” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, “Ben burada, bunu bütünüyle çözecek hakim konumunda değilim.” diyerek, taşımacılıkla ilgili süreci elektrikli araçlarla çözmek için altyapı oluşturduklarını bildirdi.

Adalar’a yakıtlı araç sokmak istemediklerini vurgulayan İmamoğlu, “Arkadaşlarım, yaklaşık 2-2,5 aydır araç modelleriyle ilgileniyorlar. Sizi tümüyle mutlu edemeyebilirim. Tümüyle bu iş, İBB kontrolünde olacak. Bir şahsa ya da bir ahıra emanet değil. Veterinerine kadar bütün unsurlarıyla. Bu denetimli mekanizmanın alt yapısını arkadaşlarım oluşturuyorlar.” diye konuştu.

– “İsterseniz soğukta yatabilirsiniz”

Görüşmeye katılan aktivistlerden İlker İnmez, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, İmamoğlu ile görüşmelerinin sonunda ortak bir karara varamadıklarını belirterek, eyleme devam edeceklerini söyledi.

İmamoğlu’nun kendilerine faytonların yüzde 90’lık kısmının kaldırılacağını bildirdiğini ifade eden İnmez, “Biz de bunun üzerine bir ya da iki atın olması mühim değil. Burada bir at bile çalıştırılıyorsa, kırbaçlanıyorsa ve öldürülüyorsa bizim bunu kabul etmemiz mümkün değil. Biz bunu toptan bitirme yetkisinin İBB’de olduğunu biliyoruz. ‘Bu konuda karara varmamış olabilirsiniz, eylemin amacı sizin karara varma sürecinizi hızlandırmak.’ dedik. Ekrem Bey de ‘O da sizin takdiriniz. İsterseniz soğukta yatabilirsiniz.’ dedi. Maalesef bize böyle bir cümle kullandı.” şeklinde konuştu.

Kaynak : AA

14:58 – ‘Büyükada’ya En Az 30’Dan Fazla Veterinere İhtiyaç Var’ – İstanbul / Adalar

Hayvan Hakları Aktivistleri üyesi Onur Kavrık, Büyükada‘daki karantina koşullarının, atların sağlığını, güvenliğini ve konforunu sağlaak açısından yetersiz olduğunu bildirdi.

Saraçhane Parkı’nda 11 gündür faytonlara koşulan atlar için “Yaşam Nöbeti” tutan hayvan özgürlüğü aktivistleri, Adalar Kaymakamlığı ve İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileriyle yaptıkları görüşmenin ardından basın açıklaması düzenledi.

Hayvan özgürlüğü aktivistleri adına açıklamayı yapan Kavrık, yetkililerle yaptıkları görüşmeler neticesinde cuma günü Adalar’daki atların durumunu gözlemlediklerini söyledi.

Bu gözlem sonrası atların barındıkları ahırların durumuna ilişkin bilgiler paylaşan Kavrık, “Hayvanların kaldığı yerler ahır bile denemeyecek derme çatma barakalardan oluşup büyük bir yıkım içinde olduğunu gördük. Ayrıca gereken dezenfekte işlemlerinin yapılmamış olduğunu ve atlara gereken bakımı yapacak veteriner ve seyis desteğinin yeterli olmadığı tespit ettik. Yapılan gözlem şu anki karantina koşullarının atların sağlığını, güvenliğini ve konforunu sağlamak açısından yetersiz olduğunu ortaya koymuştur.” diye konuştu.

Taleplerinin atların Adalar’dan uzaklaştırılması ve bu uzaklaştırma tarihine kadar Adalar’daki karantina koşullarının ilgili mevzuat ve yönetmeliklere uygun şekilde iyileştirilmesi olduğunu belirten Kavrık, atların yeni ve güvenli karantina ahırları kurularak buralara alınıp, gerekli yem, yetkin seyis ve veteriner desteklerinin artırılmasını istediklerini dile getirdi.

Yaşam Nöbeti’nde bulunan aktivistler olarak sürecin takipçisi olduklarını ifade eden Kavrık, “İBB ve İstanbul Tarım Orman Müdürlüğü tarafından gereken yetkin veteriner hekim, ilaç ve yem desteklerinin arttırılması gerekmektedir. İlgili mercilerden bu eksikliklerin giderilmesini talep ediyoruz.” şeklinde konuştu.

– Bin 800 at için 5-6 veteriner var

Aktivistlerden Funda Gül Özdem de Büyükada‘daki bin 184 atın 650’sinin İSPARK’a ait sahada kaldığını bildirerek atların, beslenme, sağlık ve yaşam koşullarıyla ilgili endişeleri bulunduğunu belirtti.

İlk günden bu yana atlı faytonların tamamen kaldırılmasını talep ettiklerini vurgulayan, Özdem, şunları kaydetti:

“Buradaki süreç tamamı kaldırıldıktan sonra başlayacak. Atların sağlıklı yaşam alanlarına yerleştirilmeleri ve bakımlarının yapılması gerekiyor. Bütün yetkililerden yüzdeler konuşulmadan atlı faytonların tümden kaldırılacağını açıklamalarını bekliyoruz. Bugün 17.30’da arkadaşlarımız Adalar Kaymakamlığı’nda denetim sonrası görüşlerini aktaracakları bir toplantıya katılacak. Bin 800 at için 5-6 veteriner var ama orada en az 30’dan fazla veterinere ihtiyaç var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi imkanları itibariyle büyük bir belediye. Atlar için fon ayıramayacak bir belediye değil. Bunun da karşılanmasını istiyoruz.”

Çadırlarda “Yaşam Nöbeti” tutan hayvanseverler yağış nedeniyle oluşan çamura karşı getirdikleri paletleri zemine döşedi. Kaynak : AA